OLAF – první česká odrůda ozimého máku

10.02.2023

Důvodů proč zvolit ozimou formu máku je několik. Jedním z nich je reakce na změnu klimatu, kdy na jaře často chybí vláha a přicházejí komplikace se vzcházením. Máky seté na podzim mají již dostatečně vyvinutou kořenovou soustavu i asimilační plochu a s příchodem jara ihned přecházejí do vegetace, zatímco jařiny jsou teprve vysévány a čeká je nejcitlivější životní etapa - klíčení a vzcházení. Se vzcházením souvisí také další podstatná výhoda ozimých máků - nevyžadují insekticidní moření osiva! Krytonosec kořenový, proti kterému je namířeno, má jen jednu generaci do roka, a to na jaře. Po podzimním zásevu máku neškodí a na jaře, kdy často páchá nepěkné škody na vzcházejícím máku jarním, je už mák ozimý dostatečně vyvinutý a tím i mimo ohrožení. A jak všichni makaři ví, insekticidní ošetření osiva máku je aktuálně povoleno pouze na základě výjimky, která s nejvyšší pravděpodobností hraničící s jistotou byla vloni udělena naposled.

OLAF - historie odrůdy

OLAF byl vyšlechtěn ve Výzkumném ústavu olejnin Opava a je první českou odrůdou ozimého máku v historii. Po nakřížení výchozích genotypů v roce 2013 byly získány linie, které se každoročně vyznačovaly velmi dobrou zimovzdorností, vysokým výnosem a dobrou barevnou vyrovnaností semen. Že se podařilo vytvořit materiály s opravdu dobrou zimovzdorností se potvrdilo v předjaří roku 2018. Teploty koncem února a začátkem března klesaly na naší lokalitě pod -19 °C, přičemž sněhová pokrývka byla minimální (zdroj ČMHÚ). To se ukázalo jako velmi tvrdé selekční síto, kdy ve šlechtění došlo k vymrznutí nebo poškození 77 % ze všech testovaných genotypů ozimých máků. Jen 23 % přežilo bez větší úhony. Měli jsme tak jako šlechtitelé příležitost vybrat vůbec tu nejlepší linii a přihlásit ji do registračního řízení, kde své kvality potvrdila. Ve finále je z ní OLAF...

OLAF - charakteristika

OLAF je modrosemenná, sytě fialově kvetoucí odrůda. Byla registrována v roce 2023, díky vynikajícím výnosovým výsledkům již po dvou letech zkoušení ÚKSÚP, kdy dosáhla průměrného výnosu 2,04 t/ha. Jako ozimá odrůda tvoří mohutnou, přisedlou listovou růžici a v této fázi přezimovává. Jarní máky seté na podzim mají růžici rozvolněnější (Obr. 1) a přecházejí rychleji do prodlužovacího růstu, čímž výrazně klesá jejich zimovzdornost.

Agrobiologické vlastnosti (dle pokusů ÚKSÚP): vegetační doba 312 dní (sklizeň obvykle v půlce července) / vysoká zimovzdornost (průměrné přežití 93 %) / rostliny vyšší (122 cm) s velmi dobrou odolností polehání (8,5) / dobrý zdravotní stav (helmintosporióza 7,2; plíseň maková 6,7) / minimální výskyt hleďáků (0,3 %) / nízký obsah morfinu v makovině (0,38 %).

Osivo odrůdy OLAF bude k dispozici pro zásev již v tomto roce. Optimální termín výsevu je první polovina měsíce září.

V rámci seznámení pěstitelské veřejnosti s problematikou pěstování ozimého máku připravujeme semináře "Nebojme se ozimého máku" v termínech 16.5.2023 (Želiv) a 17.5.2023 (Vsisko u Olomouce). Pro bližší informace využijte uvedené kontakty.

Obr. 1: porovnání morfologie jarního (vlevo) a ozimého máku - stav 12.1.2023 (výsev 7.9.2022, foto V. Vrbovský)